822B012-203R001
DigiKey Part Number
NOR1590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B012-203R001
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B012-203R001 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Color
Silver
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
480V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C