821B010-203R001
DigiKey Part Number
821B010-203R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821B010-203R001
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
821B010-203R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C