780-M15-213R051
780-M15-213R051
NorComp Connector Solutions for Telematics
780-M15-213R051
DigiKey Part Number
NOR1084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M15-213R051
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
780-M15-213R051 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C