580-M25-103L002
DigiKey Part Number
37-580-M25-103L002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
580-M25-103L002
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
60VDC
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Wire Gauge
26 AWG
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C