173-E37-111R141 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 9
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
173-E37-111R141
DigiKey Part Number
173-37MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173-E37-111R141
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C