172-050-103R011
DigiKey Part Number
37-172-050-103R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-103R011
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-050-103R011 Models
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
500V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Signal
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C