172-037-213R011
DigiKey Part Number
37-172-037-213R011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-213R011
Description
CONN D-SUB RCPT 37P PNL MNT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Color
Beige
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C