172-037-203R031
DigiKey Part Number
37-172-037-203R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-203R031
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-037-203R031 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
500V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Wire Gauge
20-26 AWG
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C