172-037-143R001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 94
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-037-143R001
DigiKey Part Number
37-172-037-143R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-143R001
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT WW
Detailed Description
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
500V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C