172-025-143R031 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-143R031
DigiKey Part Number
37-172-025-143R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-143R031
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT WW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Brass
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C