172-025-142R001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 241
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-142R001
172-025-142R001
172-025-142R001
DigiKey Part Number
1625MNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-142R001
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT WW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C