172-015-213R911
DigiKey Part Number
37-172-015-213R911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-213R911
Description
CONN D-SUB RCPT 15P PNL MNT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Color
Beige
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C