172-015-113R031
DigiKey Part Number
37-172-015-113R031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Number of Rows
2
Color
Beige
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C