171-050-203L001
171-050-203L001
171-050-203L001
DigiKey Part Number
250FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-203L001
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
171-050-203L001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C