SE15K1BTYJ
SE15K1BTYJ
SE15K1BTYJ
DigiKey Part Number
942-SE15K1BTYJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE15K1BTYJ
Description
STANDARD MOTOR 6700 RPM 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 6700 RPM 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.354 / 2.5
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Size / Dimension
Square - 0.591" x 0.591" (15.00mm x 15.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.390" (9.90mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.512" (13.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Connector
Motor Type
Brushed
Weight
0.046 lb (20.87 g)
Voltage - Rated
12VDC