3115FS-12T-B30-A00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 564
Datasheet
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 32.0 CFM (0.896m³/min) 2 Terminals
3115FS-12T-B30-A00
3115FS-12T-B30-A00
3115FS-12W-B30-A00
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
3115FS-12T-B30-A00
DigiKey Part Number
P12874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3115FS-12T-B30-A00
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3115FS-12T-B30-A00 Models
Category
Noise
44.0dB
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Power (Watts)
8.50W
Series
RPM
3250 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.74 lb (335.66 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
32.0 CFM (0.896m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)