Image for 06020SA-24L-AA-00 is not available
06020SA-24L-AA-00
DigiKey Part Number
12-06020SA-24L-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06020SA-24L-AA-00
Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 16.6 CFM (0.465m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
26.0dB(A)
Series
Power (Watts)
1.2 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
20.00mm
Voltage Range
9 ~ 27.6VDC
Air Flow
16.6 CFM (0.465m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C