MS22AFW01/CUL
DigiKey Part Number
MS22AFW01/CUL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS22AFW01/CUL
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Panel Mount
Category
Actuator Length
5.10mm
Manufacturer
NKK Switches
Contact Material
Silver Alloy
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Lug
Circuit
DPDT
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Function
On-On
Switch Travel
2.20mm
Current Rating (Amps)
6A (AC)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V