R1501S120B-E2-FE
DigiKey Part Number
2129-R1501S120B-E2-FETR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-R1501S120B-E2-FECT-ND - Cut Tape (CT)
2129-R1501S120B-E2-FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1501S120B-E2-FE
Description
IC REG LINEAR 12V 1A 6-HSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-HSOP-J
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Series
PSRR
50dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
6-HSOP-J
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A