R1190H035D-T1-FE
DigiKey Part Number
R1190H035D-T1-FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1190H035D-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 3.5V 1A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Series
PSRR
60dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
2.3V @ 1A