UZG1C470MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10053-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-10053-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10053-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZG1C470MCL1GB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UZG1C470MCL1GB Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
44 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
66 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.156" (3.95mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C