URS1H471MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12004-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12004-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1H471MHD1TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
URS1H471MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.125 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C