UPV1V390MGD1TD
DigiKey Part Number
493-11788-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11788-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1V390MGD1TD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1V390MGD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
245 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
700 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C