UPV1E151MGD1TA
DigiKey Part Number
493-UPV1E151MGD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UPV1E151MGD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1E151MGD1TA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1E151MGD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
460 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
270 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C