UPM1E222MHD
DigiKey Part Number
493-7340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1E222MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.21 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.46 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C