UPJ1J180MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1,965
Datasheet
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 34
Datasheet
Direct
WEC
In Stock: 1,978
Upgrade
WEC
18 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1J180MED1TD
DigiKey Part Number
493-5067-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J180MED1TD
Description
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1J180MED1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
950 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C