UKT0J470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,329
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2,938
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKT0J470MDD
DigiKey Part Number
493-16897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKT0J470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKT0J470MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C