UKA1E682MHD
DigiKey Part Number
493-4611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA1E682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKA1E682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.346 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C