UHW1H102MHD6TN
DigiKey Part Number
493-UHW1H102MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1H102MHD6TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1H102MHD6TN
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1H102MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.962 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.27 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C