UHV1V151MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UHV1V151MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1V151MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V151MPD1TA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1V151MPD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
328 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
59 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C