UHV1E222MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 136
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1,838
Datasheet
In Stock: 109
In Stock: 599
Parametric Equivalent
In Stock: 208
Parametric Equivalent
In Stock: 4,090
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 708
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 3
Rubycon
In Stock: 297
Rubycon
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV1E222MHD6
DigiKey Part Number
UHV1E222MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1E222MHD6
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1E222MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.8463 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C