UCY2V220MPD9TD
DigiKey Part Number
493-13330-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13330-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2V220MPD9TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2V220MPD9TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
430 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C