UBX1J221MHL
DigiKey Part Number
493-16663-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBX1J221MHL
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBX1J221MHL Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.04 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C