UBW1H100MPD
DigiKey Part Number
493-16426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1H100MPD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW1H100MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Impedance
750 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C