GYB1V470MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-17889-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-17889-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17889-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYB1V470MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GYB1V470MCQ1GS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C