GYA1J820MCQ1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GYA1J820MCQ1GS |
Description | CAP ALUM HYBRID 82UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 82 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer Nichicon | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 82 µF | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C |