NCB-H0805A221TR300F
DigiKey Part Number
4988-NCB-H0805A221TR300FTR-ND - Tape & Reel (TR)
4988-NCB-H0805A221TR300FCT-ND - Cut Tape (CT)
4988-NCB-H0805A221TR300FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCB-H0805A221TR300F
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
98 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
NIC Components Corp
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
220 Ohms @ 100 MHz