PSMN1R0-30YLC,115
DigiKey Part Number
1727-5293-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5293-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5293-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R0-30YLC,115
Description
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 100A (Tc) 272W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN1R0-30YLC,115 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.95V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6645 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
272W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.15mOhm @ 25A, 10V