PHB27NQ10T,118
DigiKey Part Number
1727-4763-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4763-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4763-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHB27NQ10T,118
Description
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 28A (Tc) 107W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1240 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
107W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 14A, 10V