BZX8450-B20-QR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
Zener Diode 20 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-B20-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-B20-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-B20-QR
Description
DIODE ZENER 20V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 15.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms