BZX84-C3V6,235
DigiKey Part Number
2156-BZX84-C3V6,235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C3V6,235
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84-C3V6,235 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Power - Max
250 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms