BZX84-B5V1,235
DigiKey Part Number
2156-BZX84-B5V1,235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-B5V1,235
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±2% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
250 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms