BZX38450-B24X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5,727
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 24 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX38450-B24X
DigiKey Part Number
1727-BZX38450-B24XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX38450-B24X
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW