BZX384-A24-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX384-A24-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-A24-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-A24-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-A24-QX
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 300 mW ±1% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms