BUK6D43-60EX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK6D43-60EX |
Description | MOSFET N-CH 60V 5A DFN2020MD-6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 5A (Ta) 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BUK6D43-60EX Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590 pF @ 30 V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Power Dissipation (Max) 15W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package DFN2020MD-6 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 5A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA | Base Product Number |