BAS70LSYL
DigiKey Part Number
1727-BAS70LSYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BAS70LSYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BAS70LSYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70LSYL
Description
DIODE SCHOTT 70V 70MA DFN1006BD2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA