NHD-3.5-320240JF-ASXP
DigiKey Part Number
1548-NHD-3.5-320240JF-ASXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240JF-ASXP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H
Packaging
Box
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Controller Type
ST7272A
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)