NHD-3.12-25664UCY2
DigiKey Part Number
NHD-3.12-25664UCY2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.12-25664UCY2
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED YELLOW 3.12
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Yellow OLED - Passive Matrix Parallel, 8-Bit, SPI 3.12" (79.25mm) 256 x 64
EDA/CAD Models
NHD-3.12-25664UCY2 Models
Category
Dot Pixels
256 x 64
Interface
Parallel, 8-Bit, SPI
Packaging
Bulk
Controller Type
SSD1322
Part Status
Active
Graphics Color
Yellow
Display Type
OLED - Passive Matrix
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.12" (79.25mm)
Dot Size
0.28mm W x 0.28mm H
Viewing Area
82.00mm W x 22.00mm H
Dot Pitch
0.30mm W x 0.30mm H