NHD-240128WG-ATFH-VZ#
DigiKey Part Number
NHD-240128WG-ATFH-VZ#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-240128WG-ATFH-VZ#
Description
GRAPHIC DISPLAY FSTN BLACK (WHIT
EDA/CAD Models
NHD-240128WG-ATFH-VZ# Models
Category
Dot Pixels
240 x 128
Interface
Parallel, 8-Bit
Packaging
Box
Controller Type
RA6963
Graphics Color
Black (White - Inverted)
Display Type
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Background Color
White (Black - Inverted)
Display Mode
Transflective
Dot Size
0.47mm W x 0.47mm H
Viewing Area
128.00mm W x 74.00mm H
Dot Pitch
0.50mm W x 0.50mm H