GD2X10MPS12D
DigiKey Part Number
1913-GD2X10MPS12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD2X10MPS12D
Description
DIODE ARR SIC 1200V 25A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1200 V 25A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1200 V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A